איית בן חדו

קאסר איית בן חדו מרוקו

במרחק שלוש וחצי שעות ממרקש לכיוון דרום-מזרח דרך מעברי הרים מפותלים ונופי מדבר צחיחים תגיעו לעיירה המבוצרת איית בן חדו, המקומיים יקראו לה קאסר איית בן חדו .
המקום המכונה על ידי הברברים הילידים באזור כקסאר נמצא על דרך השיירות לשעבר בין מרקש ומדבר סהרה. העיירה ידועה בזכות אדריכלות החימר המופלאה שהופכת אותה לאחד האתרים הפוטוגניים והמרתקים ההיסטורית במרוקו. זהו גם אתר מורשת עולמית של אונסק"ו ויעד חובה לחובבי קולנוע.


ההיסטוריה של איית בן חדו
אף על פי שהעתיק ביותר במבנים הקיימים של עאיט בנהדו, הוא מהמאה ה -17, האתר התבצר מאז האלמוראבים, ששלטו במרוקו לאורך המאה ה -11. המבנים הנוכחיים הם ככל הנראה העתק של הבניינים שהגיעו לפני כן, מה שהופך את הקסאר לאחת הדוגמאות הטובות ביותר במדינה לאדריכלות אדובי.
העיירה עשויה אדמה נגוחה מעורבת בקש, לבני חרס ועץ.
צורת בניה זו הפכה פופלארית בימינו מהסיבה שהיא נחשבת ירוקה וכזו שמשתלבת עם הטבע .
במרוקו בניה בצבעי המדבר די נפוצה והעירה שהוותה בעבר נקודת מעבר לנוודים שהעבירו מלח, תבלינים ועבדים לאורך נתיב הסחר למדבר סהרה .

קסבת איית בן חדו

הקסאר איית בן חדו היום
כיום הכפר ההיסטורי איית בן חדו מאוכלס אבל רק על ידי כמה משפחות ברבריות שנותרו כאשר הקסאר דעך בחשיבותו עם הקידמה ותחזוקתו נזנחה וסבלה מידי מזג האוויר המדברי הקשה. רוב תושביה עברו להתגורר בבתים מודרנים יותר בצד השני של נהר אונילה, שם הם ממשיכים להתגורר ולחיות מתיירות וחקלאות.
למרות הנטישה איית בן חדו נותרה אתר חשוב לתרבות ולתיירות מרוקאית ונשמר מלהתקלקל על ידי הגדתו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשנת 1987. מאז הוא שוחזר בקפידה בשיטות מסורתיות ובבנייה.איית בן חדו הופיעה כתפאורה לסרטים וסדרות בינלאומיים רבים, כולל "המומיה", "גלדיאטור", "ממלכת השמים", "נסיך פרס" ו"משחקי הכס ".

מה לראות ומה לעשות באיית בן חדו
הנסיעה לאיית בן חדו היא נסיעה מרשימה, המבקרים צריכים להשתמש באבני דריכה בכדי לעבור מעל נהר אונילה, עם הסבך של תמרים ועצי דקל. על הגדה הנגדית, הקסאר ההיסטורי מתגלה על צלע הגבעה, בנייניו עם חומת ההגנה שלהם עטופים במסתורין. הטירות משובצות במגדלי פינות, ואילו המבנים בפנים נעים בין בתים פרטיים צנועים למתקנים ציבוריים, כולל מסגד, קסבה, כיכר ציבורית, והאורוות שבהם גמלים וחמורים היו נחים
אולי המעניין ביותר הוא ה- קרוואנסראיי, פונדק לצד הדרך בו הסוחרים הוותיקים היו נהנים ממזונות בזמן שהם מחליפים מידע יחד עם סיפורי מסעותיהם ברחבי סהרה. רבים מהבניינים בתוך אייט בנהדו מעוטרים במפלסים העליונים שלהם בתבליטים גיאומטריים מורכבים.
יש כאן שני בתי הקברות האחד למוסלמים והשני ליהודים.
כשתסתובבו באיית בן חדו סביר להניח שתפגשו כמה מתושבים המקומיים שמתפרנסים ממכירת מזכרות וחפצי נוי. אם יתמזל מזלכם, יתכן אפילו שתזמינו אתכם לאחד מבתי האדמה שלהם לכוס תה נענע.

previous arrow
next arrow
Slider

כתבות שאולי יעניינו אותך