שיפשוואן – העיר הכחולה

שיפשוואן – העיר הכחולה

העיר שיפשוואן ממוקמת בצפון מערב מרוקו' כשלוש שעות נסיעה מהעיר טנג'יר.
שיפשוואן הפכה בשנים האחרונות לאחד מהיעדים המתוייגים ביותר באינסטגרם. בחלק מהמקרים תקרא בפי המקומיים צ'פצ'און העיר מכונה גם "העיר הכחולה" או "הפנינה הכחולה" בעקבות הבתים והרחובות הכחולים שבה, מטיילים מרחבי העולם מגיעים לכאן כדי להצטלם בדלתותיה הרבות ועל רקע הסמטאות הנראות כאילו נלקחו מאגדה.
בשפה המקומית (ברברית) משמעות השם צ'פצ'און הוא "ראו קרניים" בגלל שני רכסי ההרים הממוקמים מצידי העיר.
העיר בנויה בסגנון אדריכלי מאזור "אנלוסיה" הספרדי החלק הספרדי הנמצא קרוב מאוד למרוקו .
בעת גירוש יהודי ספרד חלק גדול מהיהודים האנוסים התמקמו בעיר והקימו את הקהילה היהודית של שיפשוואן ויש אומרים שהם החליטו על הצבע הכחול הכל כך מזוהה עם העיר .

העיר שיפשוואן הוגדרה לאחרונה כאחת מעשרת הערים היפות בעולם ויש כאן אינספור רחובות ומיקומים שיצטלמו יותר טוב מכל עיר שאתם מכירים .
העיר מלאה בחתולים שמתרוצים בין הסמטאות העתיקות כאילו רצו להגיד זה האזור שלנו, בשיפשוואן בעלי החנויות הרבה יותר רגועים משאר חלקי מרוקו ופחות ידחפו וילחצו שתרכשו משהו.

צפון מרוקו העיר שפשאוון
העיר שיפשוואן מרוקו


מה עושים בעיר שיפשוואן מלבד טיולים רגליים
אז כמו בכל עיר יש כאן בתי קפה ומסעדות עם אוכל מקומי טעים אם בבישול איטי ואם על האש .
מומלץ ללכת לאיבוד בתוך סמטאות העיר כדי למצוא את עצמכם מחדש .

המסגד הגדול שיפשוואן
המסגד הגדול שבעיר הכחולה נבנה במאה ה-15 בהוראת מולאי מוחמד בן עלי בן ראכיד, בנו של מייסד העיר. הוא כולל מינרט מתומן, שהוא יוצא דופן בהשוואה למיניאטים מרובעים שמתנשאים בדרך כלל מעל המסגדים. צורת המבנה הושפעה מסגנונות אנדלוסיים שהובאו למרוקו על ידי מוסלמים מספרד .

באב אל עין
באב אל עין הוא אחד השערים העיקריים להיסטוריה של צ'פצ'ואן מהמאה ה-15. ממוקם בצד הדרומי של העיר, קרוב לבית קברות גדול, בחזית האבן המרשימה בצבע טרקוטה יש קשת קטנה יחסית דרכה אנשים יכולים לעבור וחלונות קטנים בחלק העליון.

 

PlayPause
previous arrownext arrow
Slider

 

הקסבה של שיפשוואן
הקסבה הקטנה אך המקסימה הוקמה בין המאות ה -15 וה -16 לספירה. נבנתה בפיקודו של מייסד העיר, מולאי עלי בן מוסא בן רחל אל עלמי. המטרה הייתה להגן על היישוב החדש מפני התקפות של פורטוגלים וספרדים. העיר שיפשוואן צמחה לאחר מכן סביב חומות הקסבה. מוזיאון קסבה, הידוע גם בשם המוזיאון האתנוגרפי, נמצא בין החומות ובמצודה קיימים 11 מגדלים, שעל חלקם ניתן לטפס כדי לצפות בנופי האזור. הסגנון הוא אנדלוסי-מג'רבי, והאלמנטים האדריכליים כוללים קשתות, כיפות, עמודים, מעברים ומצפים. הציצו פנימה לכלא הישן, עם אזיקים שעדיין תלויים על הקירות. הקסבה ממוקמת ליד המסגד הגדול.

דאר בייבו שיפשוואן
בשיפשוואן יש שפע של ריאדים ודארים (בתים מרוקאים מסורתיים) שהוסבו לבתי הארחה מקסימים. דאר בייבו הוא מוסד כזה. הבניינים, שנוצרו משלושה בתים צמודים, קיים כבר מעל 350 שנה. במקום עבודות יד מקומיות המעטרות את חללי הפנים, ואי אפשר שלא להתפעל מהקירות המעוטרים ומהעיצוב האדריכלי המשובח.

כתבות שאולי יעניינו אותך