מרקש מדריך

העיר מרקש מעלה בנו מחשבות על מקום אקזוטי מסיפורי אלף לילה ולילה, עם קירות חימר מעוטרים פסיפס על רקע הרי האטלס הגבוהים והמושלגים, מרקש היא עיר נצחית של אבן חול ואדמה .
מספרי הסיפורים בכיכר ג'מעא אל-פנאא עדיין מצליחים לקבץ סביבם סקרנים והמוני רוכלים מוכרים את מרכולתם בסמטאות סביב הכיכר וברחובות העיר העתיקה.

העיר מרקש עברה שתי תקופות כבירת אימפריה המורוקאית , תחת אלמורבידים ואלמהאדים בתקופת ימי הביניים, ותחת שושלת סעדיה במאה ה -16.

תקופות אלה הותירו את העיר עם יצירות אמנות היספאנו-מורית, כמו מסגד קוטוביה מהמאה ה -12, וארמונו והמאוזוליאום ההרוס של הסולטאן אחמד אל-מנסור. מרקש משכה אירופאים רבים בגלל התדמית המסתורית ולא פחות בכלל המראות השונים המיוחדים והיחודיים שתמצאו בה בכל רחוב .

השווקים של מרקש

מה עושים במרקש

העיר העתיקה "מדינה" – Medina Marrakesh
"מדינה” העיר העתיקה במרקש מוקפת חומה שהופכת אותה למבוך בלתי ניתן לפענוח של סמטאות המתכנסות במערב לכיכר ג'מאה אל-פנאה . הקירות החיצוניים של הריאדים (אחוזות החצר) בעלות המראה הרגיל לא מספקות שום אינדיקציה לפאר הפסיפסים והעיצוב היחודי שתמצאו בפנים. אם תוכלו לישון בריאד (אחוזת חצר) זה בחלט תהיה חוויה מיוחדת, כמה מהריאדים שוחזרו והפכו למוזיאונים. אם יש דרך אחת להיכנס למדינה, זה חייב להיות שער באב אגנאו, הכניסה ההיסטורית לקסבה מברכת אתכם באבני חול מגולפות .

השווקים של מרקש – The Souks of Marrakesh

בעיר מרקש מעל 40,000 בעלי מלאכה שחלקם הגדול עדיין מייצר בעבודת יד .
בסמטאות הצמודות לג'מאה אל-פנאה הענקית תוכלו לראות את יצירות האומנות של בעלי המלאכה כשמוצמד להם תג מחיר .
השווקים כאן תוססים וציוריים ומספקים חווית קניות דומה לשווקים הפתוחים אצלנו בארץ .
יש שוק סמאטה לנעלי בית של באבוש, שוק ספארין לכלי פליז, שוק למוצרי זכוכית שנופחו שוק למודלים מעץ  מגולף ושוק צ'ראטין המפורסם  שבו תמצאו בעיקר עבודות עור החל מארנקים ועד חגורות.
שוק סבבגין, שוק הצבעים, הוא חלומו של כל צלם עם קווצות הצמר שלו בצבעים חזקים המתייבשים מהשמש.
שימו לב שגם כאן מקובל להתמקח אבל אם המוכר הסכים לרדת למחיר שהצעת כדי שתרכשו את המוצר .

מסגד קוטוביה – Koutoubia Mosque

המינרט בגובה 77 מטרים של המסגד הגדול ביותר בעיר מתנשא מעל הצד המערבי של מדינה כבר יותר מ  -800 שנה.
כאשר הצרפתים שרטטו את גבולות העיר המגדל מימי הביניים היה ציון הדרך המנחה, והוא נראה כמעט 30 ק"מ משם .

המינרט הושלם בתקופת שלטונו של אלמהאד ח'ליף יעקוב אל-מנסור, והיווה השראה לג'יראלדה המפורסמת של סביליה ולמגדל חסן ברבאט, גם ליצירות של אלמהאד.
בתוך המינרט יש רמפה פנימה, כך שהמואזין יוכל לרכב עם סוס כדי לתת את הקריאה לתפילה.המשמעות היא גם שהכיוון של קשתות החלונות השזורות שונה מעט בכל חזית.הגישה אסורה למי שאינו מוסלמי, אך תוכלו לראות מקרוב את המסגד מטיילת הג'מה אל-פנא.
מימין למסגד תראו את חורבותיו של מסגד אלמהאד קודם, שנבנה במאה ה -12 אך ננטש מכיוון שהמיהרב שלו (מקדש) לא היה מכוון למכה.

ארמון באהיה – Bahia Palace

ארמון באהיה הוא תצוגה מופלאה של מיטב האדריכלות והעיצוב המורוקאנית .
הארמון המעוטר שתופס שטח של שמונה דונם בדרום-מזרח העיר, התחיל בשנות ה -60 של המאה ה -20 ואז הוגדל על ידי "בא אחמד" המפורסם שתוספותיו כללו הרמון ענק עם חצר סביב האגן מרכזי של הארמון.
המתחם שופע תקרות מעץ ארז צבועות, שיש לבן בוהק, זלינה צבעונית, סריגים צבעוניים, ויטראז'ים וגנים עמוסי יסמין, היביסקוס, עצי הדר ועצי בננה.
לווזיר הגדול היו לא פחות מארבע נשים ומעל עשרים פילגשות, מה שמסביר את גודל החלל הענק שקיים כאן .
לכל אחת מנשותיו של "בא אחמד" הייתה דירה זהה בגודלה, המציינת את מעמדן השווה וכולן היו כלואות בסוג של ארמון מזהב כשמה שהתאשר להם הוא להציץ לעבר הגנים ולא מעבר לכך .
המלך מוחמד השישי שוהה מדי פעם בארמון באהיה, במגורים אישיים שאינם פתוחים לציבור.

ארמון אל באדי – El Badi Palace

ארמון הרוס זה המיושב בעיקר בחסידות וחתולי רחוב, הוקם גם הוא על ידי הסולטן אחמד אל-מנסור, נבנה מיד לאחר ניצחונו בקרב שלושת המלכים באמצעות כספים שגויסו על ידי כופר ששילמו הפורטוגלים.
עשרות שנים אחר כך, ארמון אל באדי שבו 300 חדרים מעוצבים להחריד, נשדד על ידי הסולטאן העלאואי איסמעיל אבן שריף לטובת ארמונותיו בבירה החדשה מקנס.
השרידים שנותרו מאחור הם משמעותיים, עם נופים מרתקים מהקירות המשולבים ורשת מסתורית של מעברים תת קרקעיים.
אסור לפספס בחלק האחורי של החצר הוא המינבר Koutoubia (דוכן), שנחצב מארז במאה ה -12, עם ריהוט וקליגרפיה נהדרים המעוטרים בזהב ובכסף על ידי אומנים מהעיר קורדובה בספרד של ימי הביניים.

מרקש מרוקו

כתבות שאולי יעניינו אותך